Przewody do oświetlenia

Dobór kabla zależy przede wszystkim od planowanego obciążenia. Muszą one wytrzymywać odpowiednie napięcie i nie ulegać przegrzaniu. Jeżeli doprowadzasz prąd do oświetlenia, najczęściej stosowane są przewody o przekroju 1,5 mm. To niezbędne minimum, które umożliwia bezpieczne podłączenie urządzeń. Rzadziej spotykane w domowych warunkach jest wykorzystanie kabli o większym przekroju, ale nie wpłynie ono negatywnie na działanie oświetlenia.

Przewody do gniazdek elektrycznych

Tutaj potrzebne będą przewody o większym przekroju. O ile przy oświetleniu łatwo przewidzieć średnie natężenie płynącego prądu, przy gniazdkach wszystko zależy od tego, jakie urządzenia zostaną podłączone do sieci. Jeżeli zastosujesz kabel 1,5 mm, jego wytrzymałość może okazać się zbyt niska. Po podłączeniu kilku urządzeń przez dłuższy czas przewody będą przeciążone. Jeśli taka sytuacja będzie się utrzymywać, może doprowadzić do rozszczelnienia przewodu, a nawet jego przepalenia lub zwarcia.

Standardem dla domowych gniazdek jest zastosowanie przewodów elektrycznych o średnicy 2,5 mm. Pozwalają one na przepływ prądu niezbędnego do zasilania większości domowych urządzeń elektrycznych bez przeciążania sieci. To ważne, bo sprzęt RTV i AGD pobiera dużo więcej prądu niż standardowa żarówka.

Instalacje do zadań specjalnych

Jeżeli kładziesz nową instalację w warsztacie czy garażu, musisz przygotować się na dużo większe obciążenia. Sprężarki czy inne urządzenia warsztatowe oraz remontowe zazwyczaj wymagają dużo silniejszego prądu. Domowe instalacje nie będą wystarczające. Konieczne jest zastosowanie przewodów elektrycznych, które wytrzymują większe temperatury i zapewnią bezpieczeństwo sieci elektrycznej.

Prawidłowy dobór kabli to połowa sukcesu. Musisz jeszcze odpowiednio zaplanować ich przebieg, a także dobrać odpowiednie wyłączniki naprądowe. Połączenia muszą być odpowiednio zaizolowane, aby nie dochodziło do niebezpiecznych zwarć. Bezpiecznie jest używać do tego celu kostek. Bezpieczna sieć elektryczna w budynku zmniejsza ryzyko pożaru, dlatego jeżeli nie jesteś pewien swoich umiejętności, lepiej skorzystaj z pomocy fachowca, który doradzi i odpowiednio zaprojektuje oraz położy instalację.