W Twoim domu bądź firmie nagle zabrakło prądu? Przyczyn może być wiele. Niektóre są niezależne od Ciebie, ale kilka wręcz przeciwnie. Jak zabezpieczyć się przed utratą prądu, zwłaszcza gdy zauważyłeś, że listwa rozłącza się regularnie, a bezpieczniki wybijają, ilekroć zaczynasz sprzątać bądź gotujesz wodę na herbatę? Koniecznie sprawdź!

Brak prądu z winy dostawcy

Twoim pierwszym odruchem, gdy braknie prądu, powinno być sprawdzenie, czy problem występuje również na zewnątrz i u sąsiadów. Możesz wyjrzeć przez okno i skontrolować latarnie oraz okna sąsiadów, zalogować się na stronę swojej spółdzielni (czasem brak prądu jest miejscowy) lub zadzwonić na pogotowie energetyczne (numer to: 991).

Naprawa ogólnych awarii trwa od kilku godzin do nawet kilku dni. Pod numerem 991 usłyszysz automatycznie odtwarzany komunikat wymieniający wszystkie ulice, na których występuje problem, a także szacowany czas przywrócenia prądu.

Przeciążenie instalacji domowej

Problemem łatwiejszym i szybszym do rozwiązania jest przeciążenie instalacji w domu bądź mieszkaniu, najczęściej wynikające z podłączenia do jednego obwodu zbyt wielu urządzeń. Niekiedy kłopot pojawia się dopiero przy szczytowym poborze prądu przez dane urządzenie, np. gdy woda w czajniku zaczyna wrzeć, a pralka wirować.

Tymczasowe rozwiązanie to ponowne uruchomienie bezpiecznika lub wymiana na nowy. Jeżeli jednak problem się powtarza, a Ty nie możesz jednocześnie odkurzyć mieszkania i zrobić sobie herbaty, koniecznie wezwij elektryka. Może się okazać, że doszło do uszkodzenia instalacji lub bezpiecznik został dobrany niepoprawnie i wyskakuje zbyt szybko.

Stara instalacja

W artykule pt. Kable aluminiowe czy miedziane? Porównujemy jakość wyjaśniliśmy, że dawniej instalacje elektryczne w domach wykonywane były z kabli aluminiowych. Po pierwsze rozwiązanie to było tańsze, po drugie w domach wykorzystywało się mniej sprzętów niż dziś i aluminium wystarczało. Obecnie stosuje się przewody miedziane, znacznie wydajniejsze i bezpieczniejsze. Nie powinno się ich jednak łączyć z aluminiowymi (choć istnieje taka możliwość: Kable aluminiowe i miedziane – czy można je łączyć?).

Powodem braku prądu w Twoim domu czy budynku firmowym może zatem być niedopasowana do współczesnych realiów instalacja aluminiowa lub błędne połączenie starych kabli z nowymi miedzianymi. W takiej sytuacji konieczne jest wezwanie elektryka. Może się okazać, że niezbędna będzie wymiana całej instalacji.