Podjąłeś decyzję o przeprowadzce do domu jednorodzinnego? Ba! chcesz wybudować ten dom sam lub z pomocą szwagra bądź kolegów? Już na etapie rozrysowywania schematu budynku zadbaj o korzystne rozwiązania elektryczne. Dziś wskażemy Ci kilka aspektów, które powinieneś wziąć pod uwagę, by mieszkało Ci się w wymarzonym domu jak najlepiej.

Gniazdka elektryczne – gdzie i jak dużo?

Ze sprzętu elektrycznego korzystamy każdego dnia. Można wręcz powiedzieć, że nie umiemy się bez niego obejść, z czego zdajemy sobie sprawę dopiero w przypadku przerwy w dostawie prądu. Sprzęty RTV i AGD umieszczamy we wszystkich pokojach, dlatego gniazdka elektryczne również powinny znaleźć się we wszystkich. Jak dużo? Co najmniej po jednym w każdym rogu. Po pierwsze ułatwi Ci to późniejsze przemeblowania, po drugie zaś wykluczy konieczność niepotrzebnego obciążania jednego gwiazdka i podłączania do przedłużacza telewizora, konsoli, kina domowego, wieży, komputera, lampy itd.

Jeśli gniazda elektryczne, to tylko podwójne. Co najmniej!

Planując, jakie sprzęty RTV i AGD podłączysz w każdym pokoju na stałe, zapewne nie wliczasz urządzeń wymagających zasilania tylko od czasu do czasu: ładowarek do sprzętu przenośnego, odkurzacza, mopa parowego, żelazka itp. By nie musieć stosować przedłużaczy, zamiast pojedynczych gniazd zainstaluj wszędzie podwójne. W kuchni – na wysokości blatu roboczego – nawet liczniejsze. Pamiętaj, by gniazdka miały uziemienie, a te przeznaczone do pomieszczeń o podwyższonej wilgoci również klapki lub zaślepki ochronne.

Łączniki – gdzie i ile?

O ile w mieszkaniu w bloku wystarczy umieścić po jednym łączniku w każdym pomieszczeniu (łazienka i ciasne schowki powinny mieć łączniki na zewnątrz), o tyle w domu jednorodzinnym sprawdzi się nawet kilka, zwłaszcza gdy pomieszczenia mają więcej niż jedno wyjście. W takich pokojach, na schodach oraz w długich przedpokojach sprawdzą się łączniki krzyżakowe, które nie mają z góry ustalonego położenia przycisku oznaczającego włączenie/wyłączenie światła. Ponadto w domach jednorodzinnych warto zintegrować system sterowania sprzętem elektrycznym, by mieć większą kontrolę nad zużyciem prądu i wygodnie zarządzać światłem, roletami, termostatem, telefonem, domofonem itd.

Zielona energia w domu – korzyści z fotowoltaiki

Zastanawiałeś się nad produkowaniem własnej, ekologicznej energii i uniezależnieniem się od elektrowni? Zainstalowanie paneli fotowoltaicznych na dachu czy ścianie domu to doskonały sposób na oszczędzanie pieniędzy, zwłaszcza od początku 2019 roku, czyli odkąd osoby prywatne mogą odliczać od podatku wydatki związane z montażem fotowoltaiki. O montażu zaś warto pomyśleć już na etapie planowania budowy domu, gdyż panele wymagają odmiennych przewodów elektrycznych niż domowa instalacja. Okablowanie do przetwornicy i komponentów najwygodniej zainstalować na strychu – blisko dachu i przyszłych paneli.

Przewody elektryczne nie tylko w domu – pomyśl o ogrodzie

Jako właściciel domu z ogrodem na pewno będziesz chciał spędzać czas z bliskimi i znajomymi na świeżym powietrzu. Podczas niepogody i po zmierzchu przyda Ci się oświetlenie. A to przecież i tak nie wszystko! Telewizor czy radio w altanie, grill elektryczny, nagłośnienie użyteczne podczas imprez w ogrodzie – wszystko to potrzebuje zasilania prądem. By nie rozkopywać ogrodu w późniejszym terminie i nie niszczyć rabatek, zaplanuj stworzenie instalacji elektrycznej jeszcze przed wybudowaniem domu.