Bezpiecznik automatyczny to nowoczesne, proste i najczęściej spotykane w domach urządzenie regulujące przepływ prądu i zapobiegające przepaleniu instalacji. Zastąpił bezpiecznik topikowy, który w przypadku przeciążenia sieci wymaga wymiany. Przed czym chroni bezpiecznik automatyczny, jak działa i dlaczego jest korzystniejszy od starszego topikowego? Przyjrzeliśmy się temu zagadnieniu.

Przed czym chroni bezpiecznik elektryczny?

Bezpiecznik elektryczny jest czymś w rodzaju poduszki bezpieczeństwa. Podpięty do pojedynczego obwodu lub całego mieszkania sprawuje pieczę nad poprawnym działaniem instalacji. Jeśli dojdzie w niej do skoku napięcia, może się wyłączyć ("wybić"). Im większy skok napięcia, tym szybciej zadziała. Przy niskim i wolnym narastaniu napięcia może działać jeszcze nawet przez kilkanaście minut.

Funkcją bezpiecznika elektrycznego jest ochrona samej instalacji elektrycznej oraz podłączonych do niej urządzeń. Ale bezpieczniki robią o wiele więcej – chronią życie i zdrowie osób przebywających w budynku, które w wyniku przeciążenia instalacji mogłyby zostać porażone. Bezpieczniki są wrażliwe nawet na najdrobniejsze wzrosty napięcia, co czyni je "najsłabszym" elementem instalacji.

Jak działają bezpieczniki topikowe i bezpieczniki automatyczne?

Bezpiecznik topikowy jest mniej trwały od automatycznego. Działa, póki prąd przepływa przez niego stabilnie. Kiedy jednak dojdzie do zwarcia lub przeciążenia (prąd osiąga wartość krytyczną), topik ulega stopieniu. Obwód natychmiast zostaje przerwany, a domownicy tracą zasilanie. By je przywrócić, trzeba wymienić bezpiecznik topikowy na nowy.

Inaczej jest w przypadku bezpiecznika automatycznego. Kosztuje więcej, ale służy dłużej. W zależności od modelu odznacza się inną wartością prądu znamionowego. To ona określa, kiedy bezpiecznik zadziała. Należy ją dobrać do instalacji zamontowanej w domu. Kiedy dochodzi do zwarcia bądź przeciążenia, w wyniku wysokiej temperatury bimetalowa blaszka odkształca się. To przyczynia się do zwolnienia prostego mechanizm i przerwania obwodu. Aby przywrócić prąd, bezpiecznik automatyczny wystarczy włączyć z powrotem. Wciśnięcie przycisku spowoduje ponowne zamknięcie obwodu.

Co robić, jeśli bezpiecznik wyskakuje raz za razem?

Notoryczne odłączanie się bezpiecznika automatycznego albo przepalanie topikowego może świadczyć o różnych błędach. Być może to bezpiecznik został źle dobrany i wystarczy wymienić go na model o wyższej wartości prądu znamionowego. Nie jest jednak wykluczone, że awarii uległa instalacja. Warto wezwać elektryka, który dokładnie zbada sprawę i zapobiegnie narażaniu życia i zdrowia domowników.