Kable instalacyjne to takie, które najczęściej układamy na stałe. Muszą być wytrzymałe i trwałe, najlepiej wieloletnie, możliwe do układania pod i nad tynkiem. Powinny wykazywać odporność na wilgoć i wodę, uszkodzenia mechaniczne, obciążenia. Jak je wybrać i jakimi aspektami kierować się podczas porównywania modeli? Poznaj odpowiedzi!

Przewody instalacyjne miedziane czy aluminiowe?

W sklepach znajdziesz kable instalacyjne wykonane z aluminium i miedzi. Te pierwsze są atrakcyjniejsze cenowo, do tego jeszcze XX wieku wykorzystywane były powszechnie. Niestety ich wybór to pójście na duże ustępstwo względem jakości. Kable aluminiowe gorzej przewodzą prąd na tle miedzianych, mają zbyt mały przekrój do nowoczesnych zastosowań i są podatne na uszkodzenia mechaniczne (m.in. przez to, że brakuje im elastyczności i nie współpracują ze zmiennymi temperaturami).

Obecnie zaleca się wykorzystywanie kabli instalacyjnych miedzianych – może i droższych przy zakupie, za to korzystniejszych cenowo w perspektywie czasu. Znajdują się w prywatnych domach, ale i dużych zakładach przemysłowych. Łatwo je naprawiać, są bezpieczne i trwałe (m.in. dzięki elastyczności).

Kable instalacyjne dostosowane do przeznaczenia

W zależności od tego, jaką instalację zamierzasz wykonać, potrzebny Ci będzie odmienny przewód instalacyjny. Przykładowo przewód instalacyjny ochronny (PE) to taki, który chroni przed porażeniem i sprawdza się w pomieszczeniach o zaostrzonych wymogach bezpieczeństwa. Przewód instalacyjny neutralny (N) nadaje się do przesyłania energii do odbiorników jednofazowych. Na zewnątrz wykorzystasz np. przewód instalacyjny odgromowy, ponieważ ochroni instalację przed zniszczeniem w razie wyładowań atmosferycznych. Masz też do wyboru przewód instalacyjny fazowy (L) do instalacji z napięciem fazowym i warianty łączone, np. przewód instalacyjny ochronno-neutralny (PEN).

Oznaczenia kabli instalacyjnych

Poza ogólną charakterystyką zastosowania (przeznaczeniem) każdy przewód instalacyjny ma swoje cechy (parametry). Zwróć uwagę na specyfikację produktu i porównaj:

  • powłokę zewnętrzną – może być np. gumowa albo polwinitowa,
  • powłokę izolacji – występuje w większej liczbie rodzajów względem powłoki zewnętrznej,
  • powłokę osłony – jeżeli występuje,
  • materiał wykonania żył – jak już wspomnieliśmy: miedź bądź aluminium,
  • liczbę żył,
  • budowę żył – czy żyła jest jednodrutowa, a może wielodrutowa (przybiera postać linki)? Dodatkowo każda żyła może być ocynowana. Z kolei Lg i Lgg to informacja o zwiększonej giętkości żył wielodrutowych,
  • oznaczenia dodatkowe.

W naszej hurtowni znajdziesz specyfikacje uwzględniające wszystkie te informacje. Kliknij interesujący Cię produkt i przeczytaj, czy spełnia Twoje wymagania.