Przewody aluminiowe stosowane są coraz rzadziej. Spotykamy się z nimi głównie w mieszkaniach i domach wykonanych bardzo dawno, w systemie starego budownictwa. W razie generalnego remontu warto wymienić je na mocniejsze przewody miedziane. Co jednak robić do tego czasu? Co powinniśmy wiedzieć o kablach aluminiowych starego typu?

Skąd popularność kabli aluminiowych?

Powszechne zastosowanie kabli aluminiowych w starym budownictwie – w latach 50 i później – wynikało z różnych czynników, pośród których najważniejsze to łatwa dostępność materiału oraz jego niska cena (kable aluminiowe miały nawet kilkakrotnie atrakcyjniejszą cenę od kabli miedzianych!). Ponieważ generalne remonty obejmujące wymianę całej sieci elektrycznej w domu są rzadkie, sporo budynków nadal korzysta z gorszych jakościowo kabli aluminiowych.

Wady przewodów aluminiowych na tle miedzianych

Niska cena aluminium wiąże się z jego gorszą jakością względem miedzi, w związku z czym kable aluminiowe są mniej wydajne niż kable miedziane. Gorzej przewodzą prąd, więc aby odpowiadać przewodnictwu tych drugich, muszą być grubsze. To problem, ponieważ nowoczesne gniazdka i łączniki mają otwory wymierzone na cieńsze kable miedziane. Warto też zauważyć, że aluminium jest o wiele bardziej łamliwe, więc przypadkowe uszkodzenie drutu zdarza się częściej niż w przypadku przewodów miedzianych.

Jakie czasy, takie wymagania instalacyjne. Starsze kable aluminiowe zostały opracowane z myślą o występowaniu w instalacjach zasilających mniejszą liczbę odbiorników elektrycznych. Dziś korzystamy z rozlicznych sprzętów RTV i AGD, dla których przewody aluminiowe okazują się za słabe (co grozi nawet pożarem). Na dodatek materiał się utlenia, pozostawiając luzy obniżające jakość przepływu energii.

Remont: wymiana przewodów aluminiowych na miedziane czy połączenie ich?

Budynkowi z instalacją starego typu dobrze zrobi generalny remont obejmujący wymianę kabli aluminiowych na miedziane. Całościowy remont domu przeprowadzany jest jednak rzadko, a bloku mieszkalnego jeszcze rzadziej. Może się okazać, że kable wymienisz tylko w jednym pokoju bądź mieszkaniu, podczas gdy reszta budynku nadal będzie korzystać z przewodów aluminiowych.

Pamiętaj, że łączenie kabli aluminiowych i miedzianych objęte jest wieloma zasadami. Przede wszystkim aluminium nie może mieć bezpośredniej styczności ani z miedzią, ani z mosiądzem. Konieczne jest zastosowanie złączek, tulejek bądź kostek (ale nie miedzianych ani mosiężnych). Alternatywę stanowi pasta stykowa. Warto połączyć dwa sposoby, np. wykorzystanie kostki i jednocześnie pasty.

Uwaga: Jeżeli to możliwe, unikaj łączenia przewodów aluminiowych i miedzianych. Jeśli jednak nie masz wyjścia, skorzystaj z jednego ze sposobów ukazanych wyżej.