Kable kolejowe to takie przewody elektryczne, które charakteryzują się wysoką wytrzymałością na niesprzyjające warunki zewnętrzne. Trwałość czyni przewody kolejowe możliwymi do stosowania w konstrukcjach kolejowych, ale nie tylko. Wykorzystuje się je również w instalacjach autobusowych i tramwajowych. Ponadto kable kolejowe spotkasz w szeroko rozumianym przemyśle. Sprawdź, co warto o nich wiedzieć!

Przewody kolejowe o zróżnicowanej mocy

Pierwsze rozróżnienie, jakiemu można poddać kable kolejowe, to dywersyfikacja mocy. Hurtowania kabli multikable.pl oferuje warianty o mocy: 750V, 1500V i 3kV. Każdy z wymienionych modeli ma dodatkowo podrodzaje, inne z uwagi na liczbę żył, budowę zakończeń i kolor izolacji. Ta ostatnia wykonana została z poliwinitu olejoodpornego, idealnego do stosowania w taborze kolejowym.

W ofercie mamy także linki miedziane do linii elektroenergetycznych napowietrznych. Są gołe, czyli nie mają zewnętrznej warstwy izolacyjnej. Różnią się przekrojem (np. 25, 35 lub 120). Przejrzyj nasz asortyment, by wybrać właściwe.

Przewody kolejowe – wspólne zastosowanie, odmienna budowa

Wszystkie kable kolejowe, bez względu na moc, służą do tego samego i odznaczają się podobną trwałością. Wybór modelu zależy od tego, jakiej mocy do działania potrzebuje wykonywana przez Ciebie instalacja lub przyłączane do gotowej instalacji urządzenie. Przewody kolejowe z żyłami giętkimi można zaginać czasowo lub na stałe, co nie zakłóci przepływu energii. Osłona wykonana z poliwinitu zabezpiecza je przed podstawowymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak substancje oleiste.

Czym są kable kolejowe bezhalogenowe?

Na koniec zostawiliśmy przewody kolejowe bezhalogenowe, czyli modele LgN-K 0,6/1kV, NLgN-K 3kV i NLggN-K 3kV. Sprawdzają się w miejscach narażonych na działanie niekorzystnych substancji, w tym smarów i olejów. Nie zaszkodzą im trudne warunki atmosferyczne: deszcz, śnieg, przymrozek, stała ekspozycja na słońce. Tego typu kable kolejowe stosuje się w instalacjach stałych i wykorzystuje przez długie lata. Nawet jeśli wybuchnie pożar, dzięki powłoce bezhalogenowej kable nie rozprzestrzenią płomieni, a wręcz przeciwnie: stłumią je i ograniczą wydzielanie dymu oraz toksyn.