Po wyznaczeniu stref roboczych w kuchni, oszacowaniu liczby sprzętów podpiętych na stałe do instalacji lub wykorzystywanych codziennie, a także obliczeniu liczby koniecznych obwodów elektrycznych można przejść do remontu. Jakich zasad się trzymać, by pomieszczenie było bezpieczne i narażone na awarie w jak najmniejszym stopniu? O tym dziś!

Jak powinna wyglądać instalacja elektryczna w kuchni?

Podczas remontu kuchni należy stosować przewody elektryczne najwyższej jakości i najtrwalsze, a więc miedziane zamiast aluminiowych. Właściwy przekrój wynosi minimum 2,5 mm. Przewody węższe nadają się do wykonywania obwodów przysługujących oświetleniu kuchni, a grubsze sprawdzają się w obwodach trójfazowych stworzonych do obsługiwania urządzeń o wysokiej mocy, np. lodówek, kuchenek elektrycznych, zmywarek. Pamiętaj, że każdy obwód elektryczny powinien zostać wyposażony w zabezpieczenie nadmiarowoprądowe, a grupy obwodów w zabezpieczenia różnicowoprądowe.

Jak rozmieszczać gniazdka zasilające sprzęt kuchenny?

O ile w salonie czy sypialni gniazda znajdujące się w niewielkiej odległości od podłogi są korzystne, o tyle w kuchni wręcz przeciwnie. Tu liczy się łatwy i szybki dostęp, jak również wygoda użytkowania. Nie powinny być przesłonięte meblami ani sprzętami, np. lodówką. Warto planować je na znacznej wysokości, np. bezpośrednio nad blatem roboczym. Gniazd nad blatem używa się do podłączania sprzętu wykorzystywanego sporadycznie lub krótko.

Lodówko-zamrażarka, lodówka czy sama zamrażarka powinny zostać podpięte do gniazda poświęconego wyłącznie im i znajdującego się tuż obok. Właściwa wysokość to 30 cm od podłogi lub wyżej, np. ponad lodówką.

Każde zabudowane urządzenie elektryczne, np. zmywarka, powinno mieć swoje gniazdo usytuowane od 30 do 50 cm nad ziemią. Takie gniazdo może znajdować się za meblami lub sprzętem, ponieważ i tak nie będzie wykorzystywane do niczego innego.

Rozmieszczenie sprzętu AGD w kuchni – o tym pamiętaj

Istotne jest, by nie podłączać sprzętu o wysokim poborze prądu za pomocą przedłużaczy. Każde gniazdo powinno być uziemione, a te znajdujące się nieopodal kuchenki i zlewozmywaka – bryzgoszczelne. Pamiętaj bowiem, że para unosząca się z garnka czy czajnika mogłaby wniknąć do instalacji i uszkodzić ją. Sprawdzą się gniazda IP44 z klapką ochronną.

Nad blatem roboczym warto zainstalować gniazda w ramkach wielokrotnych, które organizują przestrzeń i poprawiają estetykę. Z kolei na wyspie kuchennej można zastosować gniazda nablatowe albo wbudować je w pionową ścianę wyspy. Gniazda nablatowe nierzadko są wyposażone w listwę, więc po zakończeniu używania prądu zasłania się je, minimalizując ryzyko uszkodzenia czy zabrudzenia.