Światłowód, znany także jako FTTH, to nowoczesny sposób przesyłania sygnału – internetowego, ale nie tylko. Najczęściej wykorzystuje się go w prywatnych domach i firmach w celu doprowadzenia internetu do komputerów i urządzeń przenośnych. Co warto wiedzieć o przekazywanym przez światłowód sygnale? Jak przekłada się on na jakość sygnału internetu w urządzeniu użytkownika? Dowiedz się!

Doskonałe działanie światłowodu

Ultraszybki sygnał płynie w światłowodzie dzięki zjawisku całkowitego wewnętrznego odbicia. Do przewodu trafia światło, które następnie zostaje zablokowane przez płaszcz ochronny o współczynniku załamania mniejszym od współczynnika załamania rdzenia zajmującego się pod płaszczem. W ten sposób światło nie może się wydostać. Fala padająca i fala odbita są sobie równe – mają te same parametry.

Zakłócenia w światłowodzie? Mogą się zdarzyć

Światło płynące przez światłowód może ulec zakłóceniom, np. stłumieniu. Sygnał traci moc optyczną, ponieważ konstrukcja światłowodu nie jest bezbłędna. Jeśli w strukturze pojawią się wady, chociażby najdrobniejsze (nierówności szkła, odmienne gęstości elementów), przełoży się to na obniżenie jakości sygnału. Co istotne, błędy mogą się wkraść zarówno na etapie produkcji światłowodu, jak i montowania go. Jedną z metod eliminacji potencjalnych błędów jest stosowanie wzmacniaczy optycznych. Sprawiają one, że sygnał jest przesyłany znacznie dalej, nawet o tysiące kilometrów.

Światłowód a kabel miedziany – różnice w sygnale

Światłowód wykorzystywany jest do przesyłania sygnału internetowego, jako że oferuje sygnał znacznie wyższej jakości. Po pierwsze jest to sygnał szybszy – zarówno przy odbieraniu, jak i wysyłaniu danych. Po drugie cechuje go stabilność – sygnał w światłowodzie nie ulega wahaniom ani nie rozkłada się pomiędzy osoby, którzy z niego korzystają. Po trzecie nie ulega wpływom zakłóceń elektromagnetycznych ani warunków pogodowych. Po czwarte dociera prosto do źródła – nie wymaga urządzeń pośredniczących. Po piąte materiał wykonania – włókno szklane – ma żywotność sięgającą tysięcy lat. Krótsza żywotność przewodów wynika wyłącznie z awaryjności innych urządzeń, które współpracują z włóknem szklanym, chociażby otoczki ochronnej. Dziś żywotność światłowodu puszczonego pod ziemią szacuje się na okres do 25 lat.