Kupiłeś dom na nowym osiedlu, na którym wciąż prowadzone są prace budowlane, i masz problemy z ciągłością dostawy prądu? A może pracujesz z domu bądź prowadzisz firmę i nie możesz sobie pozwolić na przerwy w dostawie prądu? Dziś przyjrzeliśmy się zasilaniu awaryjnemu. Przekonaj się, co warto o nim wiedzieć na początek.

Kiedy zasilanie awaryjne wykrywa brak prądu i przejmuje pracę?

Nie musisz się obawiać, że zasilanie awaryjne zastąpi prąd z sieci bez potrzeby, od razu po podłączeniu go do domu. Nowy system będzie nieustannie badał, czy prąd z siec jest stabilny, bezpieczny i użyteczny. Jeśli tak, agregat nie podejmie działania (będzie się uruchamiał jedynie testowo, by utrzymać urządzenie w gotowości).

Kiedy system odnotuje kilkusekundowy brak prądu z sieci, uruchomi zasilanie awaryjne, by podtrzymać pracę wykorzystywanych przez Ciebie urządzeń elektrycznych. Wcześniej skontroluje napięcie, by nie przekraczało bezpiecznej granicy. W momencie uruchomienia przekaźnika agregatu zablokowany zostanie przekaźnik elektrowni, co zapobiegnie wyprowadzeniu prądu na zewnątrz oraz nagłemu skokowi napięcia, gdy sieć znów zacznie dostarczać prąd. Oczywiście w momencie powrotu prądu z elektrowni instalacja automatycznie przełączy się pobór z sieci.

Czym jest agregat prądotwórczy?

Agregat jest urządzeniem zasilanym olejem napędowym bądź benzyną, złożonym głównie z silnika spalinowego i prądnicy. Jego zadanie polega na dostarczaniu energii elektrycznej, gdy nagle jej zabraknie. Kiedy silnik agregatu zaczyna się poruszać, wprawia w ruch także wirnik prądnicy – generator.

W domach i firmach wykorzystuje się przede wszystkim agregat jednofazowy, w garażach czy zakładach przemysłowych zaś agregat trójfazowy. Wybierając urządzenie dla siebie, zwróć uwagę na rodzaj paliwa i moc. Weź pod uwagę, że agregat o mocy znamionowej 5 kW generuje moc długotrwałą 3,5 kW. Moc maksymalna jest dostępna jedynie przy zastosowaniu chwilowym.

Jak wybrać agregat prądu do domu i firmy?

Jeśli zdecydujesz się na zasilanie awaryjne w budynku, zwróć uwagę na następujące aspekty agregatu:

  • moc – tę powinna pomóc Ci dobrać firma wytwarzająca i montująca agregat. To szczególnie ważne, ponieważ zbyt mała moc obciąży agregat i szybko go zużyje, zbyt duża zaś narazi Cię na niepotrzebne wydatki. Trudno określić najlepszą moc bez oceny budynku,
  • stabilizację napięcia (moduł AVR) – jeśli korzystasz z urządzeń wymagających napięcia z wąskim zakresem tolerancji, np. pieców i kotłów CO,
  • wielkość zbiornika paliwa – naturalnie większy będzie potrzebny w firmie, mniejszy w domu,
  • głośność – praca agregatu jest głośna, zatem już podczas zastanawiania się nad instalacją powinieneś wybrać dla niego miejsce w ustronnym pomieszczeniu, np. piwnicy, garażu.

Przy urządzeniach pobierających znaczne ilości prądu stosuj kable i przewody przeciwpożarowe. Zadbaj o bezpieczeństwo domu i firmy!