Wymiana starej instalacji elektrycznej jest zabiegiem kosztownym i uciążliwym. Zazwyczaj wymaga skucia ścian i zrobienia niemałego bałaganu w całym domu, dlatego często odkłada się ją w czasie. Jest to jednak spory błąd, który może stworzyć poważne zagrożenie. Sprawdź, dlaczego warto wymienić stare przewody.

Stare przewody a zagrożenie pożarowe

Większość przewodów używanych w starych instalacjach wykonana jest z aluminium. Materiał ten utlenia się z czasem, staje się kruchy i podatny na uszkodzenia. W połączeniu ze starą, niedostosowaną do współczesnego zapotrzebowania izolacją powstaje więc poważne ryzyko pożarowe. Niebezpieczeństwo to potęguje fakt, że stare instalacje i użyte w nich przewody są zazwyczaj mocno przeciążone. Przeciętna moc zapotrzebowana domowej instalacji wzrosła na przestrzeni ostatnich 30 lat z 4 do aż 12,5 kW. Stare przewody powstawały więc z myślą o znacznie mniejszym poborze energii. Przy trzykrotnie większym obciążeniu będą się przegrzewać, nawet przy braku uszkodzeń. Zastosowanie nowych przewodów miedzianych przy odpowiednim projekcie instalacji eliminuje ten problem.

Bezpieczeństwo użytkowania

Za modernizacją instalacji przemawia nie tylko zmniejszenie ryzyka pożaru, ale także większe bezpieczeństwo w codziennym użytkowaniu. Stare, dwużyłowe przewody w instalacji wraz z postępującą degradacją materiału sprawiają, że staje się ona podatna na przepięcia atmosferyczne i łączeniowe. Naraża tym samym podpięte do niej urządzenia na trwałe uszkodzenia. Zbyt mała wydajność instalacji, objawiająca się m.in. "wyskakiwaniem korków" lub przygasaniem światła skutkuje szybszym zużyciem urządzeń. Ryzyko przerwania połączeń w wyniku degradacji materiału tworzy też zagrożenie zwarciem. W połączeniu z brakiem osobnych przewodów neutralnych i ochronnych może to skutkować poważnym porażeniem, które w skrajnych wypadkach prowadzi nawet do śmierci. Po prawidłowo wykonanej wymianie przewodów niebezpieczeństwa te praktycznie nie istnieją.

Wygoda i oszczędność

Jeśli wymianie przewodów towarzyszy także wymiana rozdzielnicy (tzw. tablicy rozdzielczej), to możemy pokusić się o rozbudowę instalacji. Stworzenie nowych obwodów w połączeniu ze współczesnymi zabezpieczeniami nie tylko poprawi wygodę codziennego użytkowania, ale pozwoli także zapobiec wszystkim wymienionym wyżej zagrożeniom. Rozplanowanie instalacji na nowo może być też podstawą do dalszych, generalnych remontów. Dzięki prawidłowemu działaniu instalacji elektrycznej prawidłowo działać będą też wszystkie podłączone do niej urządzenia. Unikniemy tym samym kosztów ewentualnych awarii i zmniejszymy rachunki za energię elektryczną. Inwestycja w wymianę przewodów zwróci się więc w czasie, a co więcej, da nam bezcenne poczucie bezpieczeństwa.